Płyta dynamiczna

Płyta dynamiczna

Płyta dynamiczna
Płyta dynamiczna jest nowością technologiczną ostatnich lat, która okazała się strzałem w dziesiątkę w branży budowlanej, ponieważ przyczynia się do znacznego ułatwienia i usprawnienia pracy robotników. Płyta dynamiczna jest to urządzenie, które służy do robienia pomiarów gruntu, a mianowicie jego nośności, czyli zdolności do przenoszenia obciążeń gruntu, a także stopnia jego zagęszczenia. W skład całego zestawu lekkiej płyty dynamicznej wchodzą takie części jak podstawa magnetyczna, którą umieszcza się na podłożu, urządzenie obciążające, jakie należy ustawić na podstawie oraz urządzenie pomiarowe. Przyrząd pomiarowy jest połączony z płytą dynamiczną za pomocą kabla i zawiera liczne opcje, które można odpowiednio wybierać i ustawiać oraz bogate menu ułatwiające obsługę sprzętu. Urządzenie to jest pomocne przy budowie dróg czy domów, ponieważ pozwala ocenić czy dany grunt jest odpowiednio przygotowany.

Jak działa płyta dynamiczna?

Lekka płyta dynamiczna
Aby rozpocząć badanie zagęszczenia gruntu należy w wybranym miejscu ustawić podstawę magnetyczną, a na niej umiejscowić urządzenie obciążające. Po połączeniu z płytą należy włączyć przyrząd pomiarowy i ustawić wybrane opcje. Zanim zrobi się pomiar gruntu, trzeba wykonać trzy uderzenia urządzeniem obciążającym o podstawę, mające na celu wstępne zagęszczenie gruntu. Po tej czynności, wykonuje się kolejne trzy uderzenia, jednak tym razem służą już one do końcowego pomiaru. Cała taka operacja trwa raptem dwie czy trzy minuty i nie jest trudna, nawet osoba pierwszy raz obsługująca płytę dynamiczną jest w stanie przeprowadzić takie badanie bez problemu. Po wykonaniu uderzeń, urządzenie pomiarowe wylicza potrzebne dane. Jeżeli zestaw lekkiej płyty dynamicznej jest wyposażony w małą przenośną drukarkę, jest możliwość wydrukowania wyników pomiaru na miejscu budowy. Taki wydruk, oprócz informacji o gęstości gruntu, zawiera także wiele bardziej szczegółowych danych takie jak parametry dotyczące osiadania, odkształcania czy specjalne wykresy. W przypadku podłączenia GPS na wydruku może się także znaleźć informacja o współrzędnych geograficznych danego terenu. Istnieje też możliwość przeniesienia danych uzyskanych przez lekką płytę dynamiczną na przenośną pamięć USB, a następnie do komputera. Urządzenie bada powierzchniowe warstwy gruntu do głębokości około pół metra. Aby zbadać głębsze partie należy umieścić płytę w odpowiednim zagłębieniu.
Płyta dynamiczna cena

Płyta dynamiczna cena?

Płyta dynamiczna jest urządzeniem przeznaczonym przeważnie dla dużych firm budowlanych, które są w stanie zapłacić za nią sporą sumę pieniędzy. Cennik płyt dynamicznych jest naprawdę rozmaity, zależnie od firmy i wyposażenia sprzętu, ale tak jest wręcz wszędzie. Koszty zakupu wahają się mniej więcej od dwunastu do dwudziestu tysięcy złotych, tak więc nie jest to mały wydatek. Jednak mimo wszystko, płyta dynamiczna jako urządzenie dla firm budowlanych jest bardzo przydatna i znacznie przyspiesza pracę.

2 komentarze:

  1. na obrazku płyta dumamiczna Zorna, który nie wyraził zgody na publikowanie tej fotografii, naruszenie praw autorskich

    OdpowiedzUsuń
  2. jeszcze pirackie zdjęcia nie zdjęte z portalu, oj, będą kłopoty

    OdpowiedzUsuń