Badanie Gruntu

Badanie gruntu - czy konieczne?

Badanie gruntu
Przy obecnej technologii wiele spraw staje się niezwykle prostych. Nowożeńcy budujący swój dom, drogowcy pracujący przy tworzeniu dróg i wiele innych osób zastanawiają się, czy aby na pewno grunt, na którym ma stanąć nowy budynek czy ma powstać szosa jest odpowiedni i wytrzyma proces eksploatacji oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Odpowiedzi na liczne pytania zainteresowanych może udzielić badanie gruntu. W niezwykle precyzyjny sposób może określić ono wiele cech terenu, na którym planujemy powziąć określone działania budowlane. Zdają się być one niezbędne jeśli nie chcemy stracić pieniędzy włożonych w swoją inwestycję. Geolodzy w takich sytuacjach najczęściej wyznaczają poziom wód gruntowych a także stwierdzają, czy posiadany przez nas grunt ma odpowiednią nośność. Takie informacje pomogą nam uniknąć niemiłych niespodzianek w przyszłości.

Zagęszczenie gruntu najważniejsze

Badanie zagęszczenia gruntu
Niezmiernie ważne przy badaniach gruntu jest ustalenie jego zagęszczenia. Określają go dwie wartości: stopień zagęszczenia(dla gruntów utworzonych przez naturę) oraz wskaźnik zagęszczenia (dla gruntów utworzonych przez człowieka).Na podstawie obu wskaźników możliwe jest ustalenie czy podłoże na którym ma być prowadzona budowa jest dostatecznie zagęszczone, a tym samym nośne, by stanowić solidny fundament pod budynek czy drogę. Aby określić zagęszczenie gruntu najczęściej wykorzystuje się trzy metody: metodę badań laboratoryjnych, sondowanie gruntu oraz badania płytą dynamiczną. Zwłaszcza ta ostatnia metoda jest niezwykle precyzyjna i prosta, a ostatnimi czasy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów badania gruntu.

Lekka płyta dynamiczna

Płyta dynamiczna
Urządzenie to wyprodukowane w Niemczech w ostatnich czasach jest bardzo popularne przy badaniach gruntu. Dzieje się tak za sprawą łatwości wykonywania pomiarów. Płytka średnicy 30 cm dynamicznie obciążona, pozwala na kontrolę zagęszczenia gruntu. Po trzech próbach pomiaru dokonuje się tego właściwego. Parametry odczytu rejestruje przyrząd połączony kablem z płytką. Wszelkie dane można wydrukować. Zwłaszcza w budownictwie drogowym płyta dynamiczna jest coraz bardziej popularna i wykorzystywana na szerszą skalę. Dzięki wynikom uzyskanym za pomocą płyty dynamicznej jesteśmy w stanie przewidzieć, czy wznoszona przez nas konstrukcja nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla gruntu. Cena takowej płyty to ok. 2000 zł, jednakże nie jest ona wysoka jeśli weźmie się pod uwagę koszty remontowe budynku czy drogi, która uległa zniszczeniu z powodu faktu, iż powstała ona na niedostosowanym do tego gruncie.

Jak zatem widać badania gruntu są konieczne jeśli chcemy mieć pewność powodzenia naszej budowy, dlatego też nie powinniśmy o nich zapominać.

2 komentarze: